Menu

Menu

Home Page

Berrow Church of England Primary School and Preschool

Achieving together through inspiration and respect

Meet the Governors

Welcome to our Governors’ section.
Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.
 

Name

Category of

Governor

Which body appoints them

Date of Appointment

Term of office

Committee governor serves on

Position of responsibility

Business & Pecuniary Interests

Attendance Record

Lee Chandler

Ex-officio

 

01.09.2015

-

 

Headteacher

 

 

X

FGB: 2

Julia Gaunt

Interim Chair /Foundation Governor

PCC

13.03.2019

4 years

Ethos Committee

Health & Safety

X

FGB: 2

Hilary Clayton

Elected staff

Governing body

02.05.2018

4 years

 

 

X

FGB: 2

Trish Downing

Co-opted Governor

Governing Body

04.07.2018

4 years

 

Finance Governor

X

FGB: 2

June Jenkins

Ex-officio

Foundation

Governing Body

20.01.2021

4 years

Ethos Committee

 

X

FGB: 2

Gordon Paterson

Parent Governor

Governing Body

18.11.2020

4 years

 

SEND Governor

X

FGB: 2

Graham Briscoe

LA Governor

LA & Governing Body

26.01.2022

4 years

 

 

X

FGB:

John Fowler

Co-opted Governor

Governing Body

26.01.2022

4 years

 

Chair

X

FGB:

(3 x Parent Governors, 4 x Co-opted, 2 x Foundation, 1 x Elected staff, 1 x LEA, 1 x Headteacher)

Previous Governors (last 12 months)

Name

Category of

Governor

Which body appoints them

Date of Appointment

Term of office

Committee governor serves on

Position of responsibility

Business & Pecuniary Interests

Rev. Jonathan Philpott

Foundation Governor

Ex officio

07.09.2016

4 years

Chair of Governors

Chair of Governors

 

X

 

Rob Fountain

Parent Governor

Governing Body

13.03.2019

4 years

 

SEND Governor

X

Sarah Probert

Parent Governor

Governing Body

20.01.2021

4 years

 

 

X

Linda Trebble

LA Governor

LA & Governing Body

10.06.2020

4 years

Teaching & Learning

 

X

Sarah Welland

 

Chair

Governing body

03.05.2017

4 years

Headteacher’s PM

Teaching & Learning

 

X

Rev. Jo Healey

Co-opted

Governor

Governing Body

25.09.2019

4 years

 

Safeguarding Governor

X

 

Notice Board

Read More

Calendar Dates

Read More

House Points

  • Betelgeuse
  • Libra
  • Capella
  • Orion
Read More

School Awards

Top